Matias Fernandez

Şili’nin en yetenekli oyuncularından biri olan ancak Villarreal’de bir türlü beklenen çıkışı yapamayan Matias Fernandez, 4.5 milyon euro gibi özellikle bizim ligimize oranla komik bir bonservis bedeliyle Sporting Lisbon’a transfer oldu.

2007 yılında Colo Colo’dan transfer olduğu Villarreal’de bugüne kadar 71 maçta forma giyen ancak bunların sadece 11 tanesinde kendisine ilk 11’de yer bulabilen Fernandez 7 gol atabildi. Oyun zekası ve top tekniği çok yüksek olan Fernandez’in özellikle Colo Colo forması giyerken attığı harika frikik golleri de vardı.

Colo Colo’da gösterdiği performans sonrası Villarreal’de beklentilerin çok altında kalan Mati’nin Sporting Lisbon formasıyla süreklilik sağlayıp beklenen çıkışı yakalayacağına inanıyorum. Daha 23 yaşında olan ve futbolunu daha üst düzeye taşımak için önünde uzun yılları olan Fernandez, en fazla 2 yıl sonra ya La Liga’ya geri döner ya da Bundeliga’ya gider. Sporting Lisbon da bugün 4.5 milyon euro ödediği Matias Fernandez’i 2 sene sonra en az 14.5 milyon euroya okutur.

Bu arada Fernandez’in Lisbon’a tranfer olmasından sonra şu anda Sporting Lisbon forması giyen ve bir çok kulübün transfer listesinde olan Joao Moutinho‘nun da başka bir takıma transfer olma olasılığı oldukça artmış oldu.