Baresi-Barcelona röportajı

İki Milan efsanesi Baresi ve  Massaro geçtiğimiz günlerde Barcelona’yı ziyaret etti. Müzeyi gezen ikili hatıra fotoğrafları çektirip şehirden ayrılırken Baresi Barcelona internet sitesine özel bir röportaj verdi.

Şimdiki Barcelona’yı kendi oynadığı dönemdeki Milan ile karşılaştıran Baresi’nin röportajının Türkçe çevirisi aşağıda. Keyifli sohbet olmuş. Baresi Barcelona hayranlığını gizlememiş. Okumanızı şiddetle tavsiye ederim.

Çeviri için yine Ömer’e çok teşekkürler!

Baresi:” Barça’nın sırrı, oyuncuların mutlu olması”

Milan’ın efsane defans oyuncusu, Franco Baresi Barça’nın hayranı olduğunu söyledi. Baresi’ye göre Pep Guardiola’nın başarısının sırrı “Pep oyuncularını teşvik ediyor ve hepsinin oyuna bir şekilde katkı yapmasını sağlıyor ve bu da onların oynadıkları futboldan zevk almalarına neden oluyor.”

Franco Baresi dünya futbolunun efsane isimlerinden biridir. Usta libero 80’lerde ve 90’larda Arrigo Sacchi ve Fabio Capello’nun çalıştırdığı Milan’ın ve İtalya milli takımının defansının hattındaki son isimdi. 1997’de futbolu bıraktı fakat hala çeşitli projelerde Milan ile birlikte çalışıyor ve bugün kendisiyle, Sacchi’nin Milan’ıyla karşılaştırdığı ve ünlü rüya takımdan daha organize olduğunu düşündüğü günümüz Barçası hakkında Barça Tv ve www.fcbarcelona.cat adına konuştuk.

– Barça taraftarları Franco Baressi’yi Milan’ın Cruyff’un Barça’sına karşı oynadığı maçlardan hatırlıyor. Sizin aklınızda o maçlardan ne kaldı?

“ Barselona’nın harika bir takım olduğunu çok iyi hatırlıyorum. 94’deki finalde oynamadım çünkü cezalıydım fakat bizim için harika bir maçtı. Barcelona’dan korkuyorduk çünkü çok güçlü bir takımdılar ve birkaç çok yetenekli futbolcuya sahiptiler. Cruyff’un takımı her zaman mükemmel oynuyordu fakat bence Milan o finali kazanmayı hak etti, o gün harika oynadık.”

–  Sizce günümüzün Barçası Cruyff’un takımının daha gelişmiş bir biçimi mi?

“ Daha farklı, her iki takımda çok iyi oyunculara sahip çok iyi takımlar fakat bana göre Guardiola’nın takımı çok daha organize bir takım. Hücum futbolu oynuyorlar fakat aynı zamanda çok iyi organize oluyorlar  ayrıca çok yetenekliler ve topla çok hızlılar….. bence bu takım çok daha komple ve onları yenmek çok daha zor .”

– Guardiola’nın Barça’sını nasıl tarif edersiniz?

“İzlemesi zevk veren bir takım.  Sanırım futbolseverler için  Barça’yı izlemek bir zevk çünkü çok iyi orta saha ve forvet oyuncuları var bu takımda. Bu takımı seviyorum çünkü göze hoş gelen bir futbolları var, adeta şov yapıyorlar.”

– Bu takım sıklıkla Arrigo Sacchi’nin Milan’ıyla karşılaştırılıyor. Bu karşılaştırmanın bir tarafında oyuncu olarak bulunmuş biri olarak sizce bu iki takımdan hangisi ilerde daha çok hatırlanacak?

“ Karşılaştırma yapmak zor. Farklı iki zaman dilimi. Sacchi’nin Milan’ı çok iyi bir takımdı, yeni bir futbol oynuyordu ve kaliteyi organizasyonla buluşturmaları futbol adına büyük bir adımdı. Sanırım bu anlamda o takımı Guardiola’nın Barselona’sıyla karşılaştırabilirsiniz: Çok iyi organize olmuş büyük oyuncular ve karşılaştırılması zor çok iyi iki takım ”

– Sizce bu iki takımdan hangisi futbola daha çok yenilik getirdi?

“ Sacchi, İtalya ve dünya futboluna getirdiği yeni fikirler nedeniyle o zamanın İtalyan futbolu için çok önemli bir isimdi. Şimdi de Guardiola Barselona’ya  oynanan oyun ve sonuç açısından bir istikrar kazandırmış durumda. Böyle göze hoş gelen,organize bir hücum futbolu oynayarak İspanya da hatta dünyanın hiçbir yerinde  kazanmak asla kolay değildir. Onların gücü burada: Şov yaparken sonucu da alabilmek.”

– Barça’nın gelmiş geçmiş en iyi takımlardan biri olduğu söyleniyor. Katılıyor  musunuz?

“ Evet, sanırım öyle diyebiliriz, son yıllarda istikrarlı bir şekilde hem iyi oynadı hem de kazanmasını bildiler. Son beş,altı yıldır Barça harika oyunculara sahip. Onların bu yıllarda kazandıkları kupaları kazanmak çok zor bir şey.”

-Sizce bu Barça takımında Franco Baresi gibi bir oyuncu var mı?

“ Bu oyuncuların çoğunu beğeniyorum. Defansta Pique ve Puyol orta sahada Xavi, Busquest ve İniesta. Onlar harikalar. Onlarla oynamak çok büyük bir zevk olmalı. Ayrıca Messi ve Villa ve diğerleri. Aslında bütün takımı saymam lazım çünkü gerçekten komple bir takımlar. Bir keresin de bu takımda Pique’nin oynadığı yerde oynamak istermiydiniz diye sormuşlardı ben de Pique çok eğleniyor olmalı çünkü bütün takımın ne yaptığını arkadan izleyebiliyor demiştim. O çok iyi bir oyuncu ve defans için çok önemli ve sanırım onun gibi bir takım arkadaşıyla oynamak harika olurdu.”

– Gerard Pique’nin gösterdiği gelişimi nasıl değerlendiriyorsunuz?

“ Geleceği çok parlak,çok genç bir oyuncu ve şimdiden her şeyi zaten kazandı. İspanya ile dünya şampiyonu ve Barselona’yla da İspanya şampiyonu oldu. Çok büyük gelişim gösterdi ve önünde çok parlak bir gelecek var.”

– Charles Puyol’un kariyeri için ne dersiniz?

“ Puyol Barselona ve Katlanlar için hem bir lider hem de bir efsane. Tam bir profesyonellik, terbiye ve dayanışma timsali. Yıllardır da bu seviyesini koruyor, onu tebrik ediyorum.”

– Bu iki defans oyuncusunun yaptıkları faullerden çok onlara faul yapılmasını nasıl açıklarsınız?

“ Faul yapmadan rakipten topu almak çok büyük yetenek gerektirir ve ayrıca onlar hücuma da destek veriyorlar. Bu işte Barselona’nın sırrı: Oyuncular teşvik görüyor ve herkes bir şeyler yapmak için uğraşıyor ve bu da oynarken onları mutlu ediyor.”

– Sizce Avrupa Şampiyonunu durdurmanın bir yolu var mı?

“ Onları yenebilmek mi? Çok iyi oynamanız ve belki de onlardan çok daha çabuk olmanız gerek ama bu da çok kolay değil. Onları formsuz bir zamanda yakalamalısınız o zaman belki  yenebilirsiniz.”

– Bu Barça oyuncularından herhangi birini Milan’da görmek istermiydiniz?

“ Sanırım Iniesta, Xavi ve Messi Milan’a çok faydalı olurdu. Milan’a çok şey katarlardı.”

link: http://www.youtube.com/watch?v=k0rvqio0JXU

“Baresi-Barcelona röportajı” için bir yorum

Yorumlar kapatıldı.