Ibrahimovic

Ibrahimovic bugün Barcelona’da sağlık kontrolünden geçecek ardında da resmi imzayı atıp Barcelonalı olacak. Real Madrid’in transfere harcadığı 200 milyon euronun ardından Katalunya’da da büyük bir beklenti vardı ve bu beklenti bu transferle fazlasıyla karşılandı.

Ibrahimovic transferine Eto’o+Hleb+40 milyon euro ödenmesi birçok kişiye göre oldukça saçma olsa da Ronaldo’nun 94 milyon euro ettiği bir transfer piyasasında bana o kadar saçma gelmiyor. Hleb’in kiralık gittiğini ve seneye sözleşmesi bitecek olan Eto’o’nun bonservis bedelinin yaklaşık 30 milyon euro olduğunu düşünürsek, 70 milyon euronun Ibrahimovic’e ödenebilecek bir rakam olduğunu düşünüyorum. Bir de düşünün Eto’o takım içinde nasıl bir arızadır ki Barcelona kendisinden kurtulmak için böylesine bir transfere girişti.

Eto’o-Ibrahimovic karşılarştırmasına gelirsek, birbirinden çok farklı iki forveti karşılaştırmak biraz mantıksız. İkisi de farklı özellikleri olan önemli futbolcular, bu yüzden sadece takımlarına yapacakları katkılarını karşılaştırabiliriz. Ibrahimovic’in Barcelona’ya transferi sonrası genel olarak İbrahimovic’in oyunu yavaşlattığı ve Barcelona’nın sistemine Eto’o kadar uymayacağı söyleniyor. Ben ise buna kesinlikle katılmıyorum. Geçtiğimiz sezonlarda Eto’o her ne kadar çok hızlı bir oyuncu olsa da Barcelona’nın yaptığı hızlı pas trafiğinde oyunu en çok yavaşlatan futbolcuydu. Tehlikeli gelişen bir çok Barcelona atağını sınırlı olan topla oynama becerisiyle nasıl harcadığını çok net hatırlıyorum. Ibrahimovic’in tek başına şov yapmayı seven bir futbolcu olduğuna katılıyorum ama bunun bu kadar göz önünde olmasının geçen sezon Inter’in oynadığı sisteme bağlıyorum. Çünkü Inter’in sistemi Ibrahimovic’ti. Ama Barcelona’da sistem bir oyuncu üzerine değil tam aksine pas pas pas ve takım oyunu. Ibrahimovic gibi Eto’o’dan çok daha yetenekli ve teknik bir adamın arkasında İniesta ve Xavi, yanında Henry ve Messi’yle La Liga’nın banko gol kralı olacağına ve takımına çok katkısı olacağına bugünden bahse girerim.

Eto’o’nun ise Inter’de Milito ve Balotelli’yle iyi uyum sağlayacağını ancak Inter’in İbrahimovic’i çok ama çok arayacağını düşünüyorum. Klasik Mourinho kilitlenmelerinde Eto’o’nun kapalı defanslara karşı ne kadar başarılı olacağı büyük soru işareti.

Bu transfere Barcelona taraftarlarından sonra en çok Juventus taraftarlarının sevindiğini söylemekte çok yanlış olmaz heralde. Kadrosunu Diego ve Melo gibi isimlerle güçlendiren Juve’nin şampiyonluk şansı Ibrahimovic’in Inter’den gitmesinin ardından en %20 artmıştır bana göre.

“Ibrahimovic” için 5 yorum

 1. @ koko, bahsin kabul. bnde sana diorumki barcelona hayatıının hatasını yaptı. bu sene herkes barcelonayı durdurmaya çalışacaktı ama barcelona bunu kndi kndine yaptı zaten. o yüzden söyle koko, nesine???

 2. @ koko, peki ya kazanırsam:) snnki brz ceza gbi oldu da koko..
  bu arada cimbomun yeni açık alt tribün sağtarafı nedr öle koko bomboştu geçen maç. biz kapalıdan anlıyamadık siz karşıdan rht görmüşsünnüzdr. bi bilgin warmı??

 3. abi bütün haftasonu yırtındım bizimkilerin kıyaslamalarını yanlış çıkarmak için. inşallah bi tanesi okur şu yazını da ne demek istediğmi anlarlar.
  okumayan ve anlamak istemeyenlerse olur da real madrid la ligayı alırsa bak gördün mü der. ama işin gerçeği ne kadar güzel top oynuyo dediğimiz barcanın teknik çarkına bi adam daha eklendi hem de skorer. büyük ihtimal sayı olarak daha az atıcak ama takımın oyunu daha akıcı olucak çünkü dediğin gibi etoonun topla oynama kabiliyeti akışı biçok pozisyonda yavaşlatıyodu. olur da karşılarına bi terry-carvalho çıkarsa bu sefer zlatanla görüntü olarak oyunu kendi lehlerine çeviriceklerdir.
  al sana ilk yorumum.

 4. @Murat Akyol

  yeni açık’ın boş kalan kısmı loca yapılıyor,biz de e.açıktan önce deplasman tribününü oraya alacaklar zannettik ama allahtan olmamış öyle birşey.

Yorumlar kapatıldı.