Taraftar sosyal anketi

taraftar

Medya ve Devletin, Sporda Şiddet Üzerine Ters Etkileri adlı bir akademik çalışmaya katkıda bulunması amacıyla Taraftar Sosyal Anketi yapılıyor.

Ne demişler?

Politikacılar, gazeteciler, televizyon programcıları, eski hakemler ve yöneticiler, hatta şarkıcılar ve müzik yapımcıları, kendilerini aydın olarak adlandıranlar, akademisyenler, kulüp başkanları, hatta kimi zaman takım oyuncuları ve es geçtiklerimiz. Çoğu hayatında maça gitmemiş, gidenleri de şeref ve basın tribününe giden, yani aslında hiçbir zaman “içeriden” olmayan, ama içeriyi adı gibi bilen kişiler yukarıdakiler.

Bu insanlar kendilerini birer sosyoloji ve psikoloji uzmanı olarak görüp taraftarlar hakkında kimi açıklamalar yapar, kararlar alır, suçlular bulur, çünkü onlar hep doğrudur. Hep araştırmalar vardır ortada dönen, şirketlerce yapılmış, ama nedense hakkında konuşulan kesimin hiçbir zaman bu sorularla karşılaşmadığı araştırmalar.

Hem bu hakkında konuşulan hem de konuşan kesimin içinden bir kaç Sosyoloji – Psikoloji – Siyaset Bilimi – Felsefe – Gazetecilik öğrencileri olarak; soralım, anlayalım, ortaya bir şey çıkartalım, önlerine koyalım dedik. Çünkü bizim işimiz bu, sormak, anlamak. Ama biraz tersten sorduk… Bu işi oturduğu yerden çıkarım yaparak, kayınpederinin gazetesinde yazarak, birilerinin istediğini yazıp istemediğini görmezden gelerek, televizyonlarda küfürler savurup rating uğruna şov yaparak, hiçbir şey bilmeden çok şey bildiğini sanarak yapan kişilerin sormadığını, sormayı akıl edemediğini yahut işlerine gelmeyeni sorduk. Cevap bekliyoruz. Herhangi bir takım tutmanıza da bir gruba bağlı olmanıza da gerek yok. Sporu sevmeniz, takip etmeniz, fikir belirtebilmeniz yeterli bizim için.

Buraya tıklayarak ankete ulaşabilirsiniz.